BluePink BluePink
XHost
Gazduire site-uri web nelimitata ca spatiu si trafic lunar la doar 15 eur / an. Inregistrare domenii .ro .com .net .org .info .biz .com.ro .org.ro la preturi preferentiale. Pentru oferta detaliata accesati site-ul BluePink

Texte corupte sau adaugate

Despre scripturile ebraice şi creştine, şi taduceri moderne.

Texte corupte sau adaugate

Mesajde marinaru » Lun Mai 22, 2006 8:18 pm

Scrieti ce texte considerati ca sunt corupute sau adaugate in scripturi...Texte care nu ar fi fost scrise de scriitor ci adaugate ulterior de cineva pentru a sustine o doctrina...

1 Ioan 5:7 (Căci trei sunt care mărturisesc în cer: Tatăl, Cuvântul şi Duhul Sfânt şi aceşti trei una sunt)

Acest verset apare doar in scrierile dupa sec XVI.
Avatar utilizator
marinaru
Membru Special
Membru Special
 
Mesaje: 659
Membru din: Lun Apr 10, 2006 9:04 pm

Mesajde calea » Vin Feb 08, 2008 7:17 pm

Ce părere aveţi de textul din Marcu 16:9-20

A fost adăugat..........sau face parte din Scripturile inspirate?
Avatar utilizator
calea
Membru Special
Membru Special
 
Mesaje: 569
Membru din: Mie Apr 05, 2006 8:58 am

Mesajde OryNider » Sâm Feb 09, 2008 10:40 am

Ceea ce scrie acolo mai găsim şi în alte locuri din NT, deci eu cred că e inspirat.
Dar, dacă va face cineva să păcătuiască pe unul din aceşti micuţi, care cred în Mine, ar fi mai bine pentru el să i se lege de gât o piatră mare de moară şi să fie aruncat în mare. (Marcu 9:42)
Avatar utilizator
OryNider
Membru cu statut special
Membru cu statut special
 
Mesaje: 906
Membru din: Mie Apr 05, 2006 9:45 am
Localitate: Arad, Romania
Anul naşterii: 31 Aug 1976

Mesajde calea » Sâm Feb 09, 2008 2:32 pm

da se pare că găsim corespondente la Marcu 16:9-20

de pildă:

Ioan 14:12  Adevărat, adevărat, vă spun, că cine crede în Mine, va face şi el lucrările pe care le fac Eu; ba încă va face altele şi mai mari decât acestea; pentru că Eu mă duc la Tatăl:
Avatar utilizator
calea
Membru Special
Membru Special
 
Mesaje: 569
Membru din: Mie Apr 05, 2006 8:58 am

Mesajde raluca_airam » Lun Apr 21, 2008 10:43 pm

Despre Marcu 16 de la 9--- cred ca este adaugat... acolo mai apar si lucruri care sunt adaugate si in alte parti ale scripturii...
"Pâna nu vei face din El ?inta a tot ceea ce faci , vei duce lipsa de scop"
raluca_airam
Vizitator
Vizitator
 
Mesaje: 10
Membru din: Joi Apr 03, 2008 11:06 pm

Mesajde calea » Mar Apr 22, 2008 5:55 am

de ce crezi că este adăugat?

Şi la ce te referi când spui că "acolo mai apar si lucruri care sunt adaugate si in alte parti ale scripturii..."

???????????????
Avatar utilizator
calea
Membru Special
Membru Special
 
Mesaje: 569
Membru din: Mie Apr 05, 2006 8:58 am

Mesajde raluca_airam » Mie Apr 23, 2008 11:09 pm

Pai cine va crede si se va boteza....
asta cu botezul mai apare si in alte locuri in biblia ca fiind nesigur textul...
apoi si in mithraism ( de unde multe practici au fost preluate in crestinism)se practica botezul
"Pâna nu vei face din El ?inta a tot ceea ce faci , vei duce lipsa de scop"
raluca_airam
Vizitator
Vizitator
 
Mesaje: 10
Membru din: Joi Apr 03, 2008 11:06 pm

Mesajde calea » Joi Apr 24, 2008 3:01 pm

Dragă Ralucă....e uşor ca ce nu ne place din Scripturi să spunem că nu fac parte din ele.........

ai cercetat manuscrisele..........ca să vezi în care apare şi în care nu apare textul?

Cercetează te rog...........
Avatar utilizator
calea
Membru Special
Membru Special
 
Mesaje: 569
Membru din: Mie Apr 05, 2006 8:58 am

Mesajde OryNider » Dum Apr 27, 2008 1:38 pm

"Cine crede şi se va boteza" e similar cu porunca Apostolului Petru din ziua Cincizecimii:

"Pocăiţi-vă! Şi fiecare dintre voi să fie botezat în Numele Lui Iesus Christos spre iertare-a păcatelor voastre (...)"

În Ziua Mântuirii nu se mai acceptă ca un popor întreg să facă un legământ commun cu Dumnezeu (cum a fost în timpul lui Moise sau în timpul lui Neemiah) şi astfel să se poată îndreptăţii toate persoanele din poporul respectiv ci pentru a beneficia de Noul Legământ trebuie ca fiecare persoană individual să mărturisească lui Dumnezeu păcatele de care poate fi acuzată ea şi familia sa, în mod sincer, urmând să facă pasul botezului în apă care este o cerere de angajare în serviciul lui Dumnezeu (asemănător cu hirotonisirea preoţilor la creştini ortodocşi), urmând ca ca Domnul Iesus să prezinte cererea Tatălui, urmând ca Numele Tatălui şi Marelui Preot să fie scrise pe fruntea credinciosului. Prin acest sigiliu de pe frunte credinciosul este considerat drept în momentele de ispită şi cel mai important, îi dă dreptul de a fi cetăţean în Cetatea Noul Ierusalim care este acum încă în cer cu toate implicaţiile care rezultă de aici.

Totuşi dacă conducătorii politici ai unui popor decid să dedice ţara lui Dumnezeu, legăturile celui rău din ţara respectivă vor fi rupte fiind mult mai uşor pentru popor să urmeze paşii de mai sus de care însă nu vor fi scutiţi.
Dar, dacă va face cineva să păcătuiască pe unul din aceşti micuţi, care cred în Mine, ar fi mai bine pentru el să i se lege de gât o piatră mare de moară şi să fie aruncat în mare. (Marcu 9:42)
Avatar utilizator
OryNider
Membru cu statut special
Membru cu statut special
 
Mesaje: 906
Membru din: Mie Apr 05, 2006 9:45 am
Localitate: Arad, Romania
Anul naşterii: 31 Aug 1976

Re: Texte corupte sau adaugate

Mesajde innoire » Mar Noi 18, 2008 5:43 pm

"Atunci cei care se tem de Iahve au vorbit adesea unul cu altul: Iahve a luat aminte la lucrul acesta si a ascultat, si o carte de aducere aminte a fost scrisa inaintea Lui, pentru cei care se tem de Iahve si cinstesc Numele Lui." Maleachi 3:16
Eu iubesc nespus de mult pe Iahve, Tatal si Dumnezeul Domnului nostru Isus Unsul. Si desigur la fel de mult iubesc si pe Fiul Sau, Cel Unic. Deasemenea iubesc si Cuvantul lui Dumnezeu, si iubesc si pe cei ce se tem de Iahve.
Domnul Isus a prezis ca toate cele zece fecioare, reprezentand crestinismul in ansamblu, vor adormi (Matei 25). Nu e de mirare ca in aceasta stare de adormire, s-au introdus in Biserica invataturi extra-biblice, ca: Negarea invierii mergandu-se pe ideea credintei pagane in nemurirea innascuta a sufletului si conceptul de viata de dupa moarte sec. I d.C. - Ebionismul (negarea preexistentei Unsului Isus) si Dualismul (credinta in doi D-zei, unul fiind Creatorul lumii spirituale, identificat deseori cu (Logosul) Isus, iar celalalt Demiurgul, care a facut lumea materiala, identificat cu Dumnezeul Vechiului Testament) sec. I. d.C. - Modalismul (Tatal a murit pe Golgota, sub noua lui denumire de Fiul) , Binitarismul (D-zeu este Tatal si Fiul), Marcionismul (D-zeul Vechiului Testament nu este Tatal Domnului Isus) si Trinitatea (D-zeu are trei substante: Tatal, Fiul si Duhul Sfant) sec. II, Rugaciuni pentru morti , 300 d.C. - Facerea semnului crucii, 375 d.C. - Inchinarea la sfinti si la îngeri, 394 d.C. - Instituirea împartasaniei, 431 d.C. - Maria este proclamata divina, 500 d.C. - Preotii incep sa se imbrace altfel decât laicii, 526 d.C. - Maslul, 593 d.C. - Invatatura despre purgatoriu, 600 d.C. - Liturghia este tinuta in limba latina, 600 d.C. - Rugaciuni adresate Mariei, 607 d.C. - Bonifaciu III este proclamat cel dintâi Papa, 709 d.C. - Sarutarea papucului papal, 786 d.C. - Inchinarea la imagini si la relicve, 850 d.C. - Folosirea apei sfintite, 995 d.C. - Canonizarea sfintilor morti, 998 d.C. - Postul de vineri si din preajma sarbatorilor mari, 1079 d.C. - Celibatul preotilor, 1090 d.C. - Rugaciuni pe bani, 1184 d.C. - Inchizitia, 1190 d.C. - Vânzarea indulgentelor, 1215 d.C. - Transubstantierea, 1229 d.C. - Biblia este interzisa laicilor, 1439 d.C. - Doctrina celor sapte sacramente, 1508 d.C. - "Ave Maria" este aprobata ca rugaciune liturgica, 1545 d.C. - Traditia are aceiasi autoritate ca si Biblia, 1546 d.C. - Adaugarea unor apocrife la Biblie, 1854 d.C. - Doctrina conceptiei imaculate a Mariei, 1870 d.C. - Infailibitatea papala, 1950 d.C. - Doctrina inaltarii la cer a Mariei, 1965 d.C. - Maria proclamata ca Mama a Bisericii si altele.
Insa in paralel cu aceasta deviere doctrinala, s-a produs si o deviere textuala a Bibliei, mai ales in Noul Testament, dar si in Vechiul Testament. In Vechiul Testament "au umblat" evreii, inlocuind Numele divin, cu alte cuvinte, in Noul Testament "au umblat" crestinii.
Iata o lista cu versete si fraze adaugate la textul Biblic, ce confirma mai mult decat graitor:
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_om ... ite_note-5
Nu ne mai putem ascunde dupa degetul mic, nimeni nu mai poate veni ca acest lucru n-a fost posibil, este nevoie nu numai de o trezire in domeniul doctrinar, ci si in domeniul textual. D-zeu a permis aceste interpolari, ca in timpul sfarsitului adevarul sa straluceasca si mai tare.
Ce parere aveti de interpolarile din Biblie? S-ar putea sa mai fie si altele care inca nu s-au descoperit, dar sunt acolo, nefacand parte din textul original? De exemplu unii spun ca la origini, formula de botez a fost doar in numele lui Isus, asa cum este in textele majoritare din Noul Testament, dar ulterior a izbucnit o controversa cu privire la botez, intre papa Stefan si episcopul de Cartagina, Ciprian si formula simpla a fost "imbunatatita", la propunerea lui Ciprian. In mod ciudat, din cele mai vechi codice, in Sinaiticus si Vaticanus ultima fila de la Evanghelia dupa Matei lipseste misterios. De ce la ambele codice aceeasi fila? Este doar o coincidenta bizara, sau mai mult decat atat, o mana fanatica?
Propun sa dezbatem aici problematica textuala, problematica textelor "problema".
Deci una ar fi problema formulei de botez.
A doua este problema genealogiei din Matei. Apostolul Pavel a scris clar ca existau certuri cu privire la genealogia Domnului Isus. Iata de ce, este posibil ca intre timp o mana fanatica, a inserat o genealogie falsa in una din cartile Noului Testament. Este clar ca genealogia din Matei "difera ca de la cer la pamant" de cea prezentata de Luca si ambele nu pot fi adevarate. Plus ca este clar un stil aparte, simandicoso-speculativ, ce difera foarte mult de restul stilului simplu din Matei. In mod interesant, episcopul de Lyon, Irineu, secolul II, scrie, ca in varianta ebraica a Evangheliei dupa Matei lipsea genealogia. Deci e posibil ca ea nici nu a existat candva acolo, ci a fost inserata in timpul luptelor genealogice, despre care scrie si apostolul Pavel.
A treia este pilda Bogatul si Lazar. O astfel de predica s-a gasit intr-un papirus din Egipt, datat secolul I. inainte de Christos. Se stie de alte sapte predici asemanatoare in cartea Gemara Babylonicum (sau Babylonicorum), scrisa de un evreu necrestin. Un alt argument este, ca Domnul Isus ar contrazice atat Vechiul Testament, cat si Noul Testament:
"Multi din cei ce dorm in tarana pamantului se vor trezi" Daniel 12:2
"Cand toti cei din morminte vor auzi glasul Lui si vor iesi din ele" Ioan 5:28,29
"Nimeni nu s-a suit in cer, afara de Cel care s-a coborat din cer, Fiul Omului" Ioan 3:13
"Lazar prietenul nostru doarme, dar ma duc sa-l trezesc din somn." Ioan 11:11
"Caci David nu s-a suit in ceruri" Fapte 2:34
Ceea ce scriu aici, nu are nici o legatura cu liberalismul, ci mai degraba este apararea adevaratului text, deci este vorba de adevaratul fundamentalism. Este vorba de a face cercetari amanuntite pentru a clarifica problemele de clarificat. De exemplu se stie ca Satana a atacat Vechiului Testament folosindu-se de cuceritorii greci, care dupa cucerirea facuta de Alexandru Macedon au fost stapanii in Israel, pana ce au venit romanii. Asadar imparatii grecilor, au incercat sa elenizeze, sa grecizeze pe evrei, atat lingvistic cat si religios. Acestia au facut mari nelegiuiri impotriva Legii lui D-zeu si a poporului sau. Unii evrei, lingaii, s-au apostaziat total, altii au incercat un sincretism (amestec) religios intre filozofia religioasa elina si credintele lor, negand invierea, acceptand ideea pagana despre viata de dincolo. Renuntarea la folosirea numelui divin in public, si folosirea lui numai in Templu isi are si el originile in aceasta era. De fatada se sustinea ca o fac din respect ptr. numele divin, dar numai D-zeu stie care o fi fost adevarata motivatie care a innabusit traditia milenara din Israel. Cine stie, poate la origini si aici s-a facut un compromis tacit cuceritorilor, stapanilor greci. Oricum intre filozofii greci era populara ideea ca Dumnezeu nu are nume. Vom afla exact cum au decurs lucrurile si vom afla si cine sunt vinovatii, si vom afla si adevaratele intentii dupa care s-a scos numele divin din Vechiul Testament si din Noul Testament. Vom afla toate la judecata celor morti.
Eu sunt incredintat ca in timpul sfarsitului D-zeu isi va restabili numele Sau, atat in Vechiul Testament, cat si in Noul Testament, apoi va curati in mod deplin Cuvantul Sau, de toate impuritatile. Iar cei care vor iesi din prinsoarea marelui Babilon - Apocalipsa 18:4, vor jubila vazand asta.
Dumnezeu este iubire.
innoire
Membru Special
Membru Special
 
Mesaje: 503
Membru din: Joi Apr 13, 2006 10:09 pm
Anul naşterii: 11 Noi 1969

Re: Texte corupte sau adaugate

Mesajde OryNider » Mie Noi 19, 2008 6:58 pm

Nu doctrina nemuriri sufletului în sine este falsă. De exemplu dacă Adam ar fi mâncat din pomul vieţii ar fi trăit veşnic şi cei care susţin această doctrină ar fi avut dreptate. În perioda noastră de timp este greşit doar că cei care susţin acestă doctrină cred că nici chiar Tatăl Ceresc care e în afara Universului Fizic nu are capacitatea să anuleze un suflet, adică să ştergă conştiinţa unui om sau înger fără posibilitatea ca el să mai fie recuperat. Tatăl Ceresc fiind în afara zidirii poate să facă din exterior ce hotărăşte El cu Uninersul Fizic, inclusiv cu îngerii indiferent cât de puternici ar fi ei, dacă vrea poate să îi şteargă pe toţi deodată. :) Dacă opreşti curentul de la sursă se stinge becul, din această cauză nici un suflet din Univers nu este nemuritor fie el duh, om sau vieţuitoare.

Doctorul Luca a scris printre primii Evanghelia în felul cum au relatat martorii oculari, Matei a scris prima dată în ebraică şi nu am analizat cum apare în Shem-Tob genealogia deoarece nu am considerat important. Aceasta a fost scrisă pentru evrei, care erau importante dovezile pe care le puteau analiza cu capacitatea lor limitată, iar problema probabil a apărut la traducerea în arameică şi greacă. Oricum nu mă încălzeşte cu nimic dacă e tradus corect sau nu deoarece nu mă intereseză genealogiile. Atât am reţinut că într-o evanghelie se prezintă genealogia fecioarei Maria şi în alta genealogia lui Iosif, logodnicul Mariei şi acest lucru ar putea crea confuzie. Apostolul Ioan când a scris Evaghelia, ultima carte care probabil a scriso, nu mai exista Ierusalimul şi iudei erau în război cu romanii în zona Mării Moarte unde au şi pierdut câţiva ani mai târziu. Deci Israelul în principiu nu mai exista şi nu mai era necesar să scrie genealogii. Din acest motiv a început cu începutul şi anume cu naşterea Fiului din Tatăl Cel Veşnic. :wink:

În Biblia Cornilescu de la Bucureşti ediţia 2001 sunt puse în paranteză numerele capitolelor din N.T. care nu corespund în diferite manuscrise. Însă sunt aşa multe încât dacă le-am da pe toate la o parte ar apărea mai multe certuri şi dezbinări şi probabil de aceea se spune despre sfiinţi în Timpul Sfârşitului că vor pierde războiul înainte de Armaghedon. Din păcate vom fi găsiţi în certuri şi dezbinări în momentul când va veni Domnul Isus din cauza descoperirilor care s-au făcut deoarece ne bazăm prea mult pe text şi prea puţin pe călăuzirea Sfântului Spirit. :-?

Avem scripturile originale pe care le aveau şi ucenici în primul secol şi există dovezi în ele suficiente, însă pe mine nu mă intereseză ce zic musulmanii că N.T. a fost interpolat, trebuie să aducă manuscrise mai vechi în care să nu apară ceea ce ei numesc "interpolări" şi atunci o să mai vedem.

Până acum nu au adus dovezi doar în ce priveşte Matei 28:19, pasajul din 1 Ioan şi câteva cuvinte care nu schimbă sensul. Aceste dovezi nu afectează doctrina creştină ci doar confesiunile tradiţionale. :))
Dar, dacă va face cineva să păcătuiască pe unul din aceşti micuţi, care cred în Mine, ar fi mai bine pentru el să i se lege de gât o piatră mare de moară şi să fie aruncat în mare. (Marcu 9:42)
Avatar utilizator
OryNider
Membru cu statut special
Membru cu statut special
 
Mesaje: 906
Membru din: Mie Apr 05, 2006 9:45 am
Localitate: Arad, Romania
Anul naşterii: 31 Aug 1976

Re: Texte corupte sau adaugate

Mesajde innoire » Mie Noi 19, 2008 7:18 pm

Scrii ca:
"În Biblia Cornilescu de la Bucureşti ediţia 2001 sunt puse în paranteză numerele capitolelor din N.T. care nu corespund în diferite manuscrise."
Nu stiam. Interesant. Poti sa scrii mai exact care? Te rog eu.

Sunt de acord ca interpolarile nu au afectat mesajul general al Bibliei, desi unele lucruri sunt greu de inteles, totusi in cele esentiale, adevarul se poate intelege pe deplin de catre cine este sincer si cauta indrumare la Dumnezeu.
Dumnezeu este iubire.
innoire
Membru Special
Membru Special
 
Mesaje: 503
Membru din: Joi Apr 13, 2006 10:09 pm
Anul naşterii: 11 Noi 1969

Re: Texte corupte sau adaugate

Mesajde OryNider » Joi Noi 20, 2008 6:02 am

Am toate cărţile din versiunea 2001 separate în format PDF, fără posibilitatea să le trasform într-un format mai "accesibil", din cauza dreptului de autor al GBV, şi ar fi foarte greu ca să analizez toate cărţile şi să fac o lită cu toate capitolele unde numărul de la începutul capitolului sunt puse în paranteză.

Sunt prea mari să ţi le trimit pe mail dar le pot trimte pe messanger dacă ai spaţiu pe hard, pentru V.T. 12 MB şi pentru cărţile N.T. peste 5 MB.
Dar, dacă va face cineva să păcătuiască pe unul din aceşti micuţi, care cred în Mine, ar fi mai bine pentru el să i se lege de gât o piatră mare de moară şi să fie aruncat în mare. (Marcu 9:42)
Avatar utilizator
OryNider
Membru cu statut special
Membru cu statut special
 
Mesaje: 906
Membru din: Mie Apr 05, 2006 9:45 am
Localitate: Arad, Romania
Anul naşterii: 31 Aug 1976

Re: Texte corupte sau adaugate

Mesajde innoire » Joi Noi 20, 2008 7:22 pm

"De exemplu dacă Adam ar fi mâncat din pomul vieţii ar fi trăit veşnic şi cei care susţin această doctrină ar fi avut dreptate"
Dar nu a trait si se confirma ca doctrina lor ar fi fost gresita. E nepotrivit sa mergem pe ce ar fi fost, in loc sa mergem pe ce este.
Biblia spune clar ca exista un singur nemuritor, care este D-zeu: "singurul care are nemurirea, care locuieste intr-o lumina de care nu te poti apropia" 1Timotei 6:16
Dar, se poate obtine o nemurire relativa, in sensul ca primim dreptul la viata vesnica, prin credinta in jertfa Fiului Sau.
Adevarul e prea simplu, insa e ca soarele... e prea orbitor daca te uiti la el cu atentie. De aceea oamenii prefera sa nu se uite, nici la soare, nici la adevar. In primul rand apare frica de moarte. Oamenilor le place sa creada ca sunt nemuritori. Oamenilor li se pare ca pot lupta mai bine cu frica mortii, daca cred ca cumva tot mai traiesc dupa moarte, decat sa creada in incetarea ei. Dar speranta invierii si prezentarea mortii ca un somn inconstient, in care nu stii nimic, este solutia adevarata la frica mortii. Daca esti viu pe undeva, n-are rost sa mai invii. Este un nonsens. Nu degeaba oamenii nu cred in inviere, dar in mod paradoxal cred in viata de dupa moarte. Iata rezultatul doctrinelor false.
Dumnezeu este iubire.
innoire
Membru Special
Membru Special
 
Mesaje: 503
Membru din: Joi Apr 13, 2006 10:09 pm
Anul naşterii: 11 Noi 1969

Re: Texte corupte sau adaugate

Mesajde innoire » Joi Noi 20, 2008 8:26 pm

Martorii Lui Iehova si Ortodocsi sustin ca in Ioan 1:18 apare cuvantul Dumnezeu de doua ori. Cineva a dat ca exemplu Papirusul 75 unde apare intr-adevar de doua ori.
Iata ce srie in acest link:
http://noultestament.orthoblog.ro/index.php?pid=2
"Cel mai vechi manuscris al Evangheliei după Ioan este papirusul 66, care datează din secolul II (sau, după alţii, din 125 d.Hr.). Se omit însă versetele 7:53 - 8:11 (unde se vorbeşte despre desfrânata pe care au vrut iudeii să o ucidă cu pietre). Este unul dintre cele mai vechi manuscrise ale Noului Testament. A fost descoperit la Jabal Abu Mana, iar acum se află la Biblioteca Bodmer, din Geneva. Conţine următoarele versete: Ioan 1:1-6:11; 6:35-14:26,29-30; 15:2-26; 16:2-4,6-7; 16:10-20:20,22-23; 20:25-21:9,12,17.

Alt manuscris important care conţine porţiuni din Evanghelia după Ioan este Papirusul 52 - sec. II, conţinând o parte din Ioan 18:31-33, 37-38; este cel mai vechi fragment care a supravieţuit din Noul Testament. Papirusul 75 este, de asemenea, foarte important, datând de la sfârşitul secolului II. Acesta a fost găsit în acelaşi loc cu Papyrusul 66."

Deci avem doua manuscris vechi.
1.Papirusul 66, datand din jurul anului 125
2.Langa el s-a descoperit unul mai nou, Papirusul 75, datand de la sfarsitul secolului II

Am putea verifica aici caci in Papirusul 66 exista portiunea din Ioan 1:1-6:11 si P 66 este mai tanar. Asadar P 75 tre. sa fie "fata sau nepoata" lui.
Cine poate da o mana de ajutor? Sa intrebam pe gazda linkului? Cine se ofera sa faca o incercare?
Multumesc mult.
Dumnezeu este iubire.
innoire
Membru Special
Membru Special
 
Mesaje: 503
Membru din: Joi Apr 13, 2006 10:09 pm
Anul naşterii: 11 Noi 1969

Re: Texte corupte sau adaugate

Mesajde innoire » Joi Noi 20, 2008 9:36 pm

E "monogenes theos" si in P66.
Iata si un articol despre acest subiect:
http://www.bible-researcher.com/john1.18.html
Dumnezeu este iubire.
innoire
Membru Special
Membru Special
 
Mesaje: 503
Membru din: Joi Apr 13, 2006 10:09 pm
Anul naşterii: 11 Noi 1969

Re: Texte corupte sau adaugate

Mesajde innoire » Vin Noi 21, 2008 7:01 pm

Dumnezeu este iubire.
innoire
Membru Special
Membru Special
 
Mesaje: 503
Membru din: Joi Apr 13, 2006 10:09 pm
Anul naşterii: 11 Noi 1969

Re: Texte corupte sau adaugate

Mesajde OryNider » Sâm Noi 22, 2008 5:13 am

innoire scrie:"De exemplu dacă Adam ar fi mâncat din pomul vieţii ar fi trăit veşnic şi cei care susţin această doctrină ar fi avut dreptate"
Dar nu a trait si se confirma ca doctrina lor ar fi fost gresita. E nepotrivit sa mergem pe ce ar fi fost, in loc sa mergem pe ce este.


A rostit Iahve (Cel Auto-Existent) Elohim: „Iată că adam a ajuns ca unul din Noi, cunoscând binele şi răul. Să-l împiedicăm, deci, acum ca nu cumva să-şi întindă mâna, să ia şi din rodul pomului vieţii, să mănânce din el şi să trăiască în veci.”

Ar fi trebuit să spui să pui:

"Dar nu a apucat să mănânce din pomul vieţii şi de aceea doctrina „nemuririi absolute a sufletului” este greşită în perioada noastră de timp care se apropie de sfârşit, până ne va aduce domnul Isus în Cetatea Cerească să mâncăm din pomul vieţii."

Chiar şi acest lucru poate fi inutil deoarece noi am băut din Apa Vieţii - Christos, care poate fi echivalent cu a mânca din pomul vieţii.

innoire scrie:Biblia spune clar ca exista un singur nemuritor, care este D-zeu: "singurul care are nemurirea, care locuieste intr-o lumina de care nu te poti apropia" 1Timotei 6:16
Dar, se poate obtine o nemurire relativa, in sensul ca primim dreptul la viata vesnica, prin credinta in jertfa Fiului Sau.
Adevarul e prea simplu, insa e ca soarele... e prea orbitor daca te uiti la el cu atentie. De aceea oamenii prefera sa nu se uite, nici la soare, nici la adevar. In primul rand apare frica de moarte. Oamenilor le place sa creada ca sunt nemuritori. Oamenilor li se pare ca pot lupta mai bine cu frica mortii, daca cred ca cumva tot mai traiesc dupa moarte, decat sa creada in incetarea ei.


Sunt de acord cu termenul "nemurire relativă" în sensul că cei care mor cu moartea a doua vor fi şterşi complect din zidire şi în veşnicie va piere chiar şi amintirea lor.

innoire scrie:Dar speranta invierii si prezentarea mortii ca un somn inconstient, in care nu stii nimic, este solutia adevarata la frica mortii. Daca esti viu pe undeva, n-are rost sa mai invii. Este un nonsens. Nu degeaba oamenii nu cred in inviere, dar in mod paradoxal cred in viata de dupa moarte. Iata rezultatul doctrinelor false.


În principiu este aşa, dar expresia cu "somn inconştient" nu este potrivită dacă acceptăm "Tată Scriptura" (2 Timotei 3:16), inclusiv Noul Testament şi ar mai fi potrivită expresia "somn semi-conştient". De exemplu pe vremea lui Iov nici nu s-a cunoscut că există Satana şi toate erau puse pe seama lui Elohim cea, dar Tatăl Ceresc ia acceptat şi ia dat acceptul lui Moise să scrie Cartea lui Iov în mod exact fără a face o recensie a istoriei ca să se potrivească cu noile revelaţii. Tot astfel există o grămadă de versete şi concepte în Vechiul Testament, şi de aceea era nevoie de învăţătura Apostolilor.

Mai o problemă este că Biserica Ortodoxă crede corect în ce priveşte starea trupului mort, şi consideră conform credinţei Pauline că morţii vor fi înviaţi tot din ţărâna şi în special osemintele care le-au aparţinut. Acest concept este susţinut de învierea din valea cu oase din Profetul Ezechiel capitolul 37.

Ceea ce este greşit la ei este că după ce moare un om care poate fi teoretic mântuit şi să beneficieze de prima înviere a sfiiţilor se roadă Domnului să îl ierte la Judecata de Apoi. Acest lucru este un non-sens pentru că odată ce un mântuit bea Apa Vieţii şi mănâncă din roadele pomului vieţii, apoi împărăţeşte cu Christos pentru o mie de ani în Cetatea Cerească pe Pământ în Mileniu, este imposibil la Judecata de Apoi să fie osândit. Nu este non-sens doar dacă (puţin) credinciosul respectiv nu este mântuit.

Acesta nu este un paradox ci ţine de încredinţarea lor despre procesul sfinţirii, cu care se confruntau şi preoţii din Israel (Hagai 2:10-14) care nu puteau concepe ca printr-un singur "om", Meşiah, să devină tot poporul sfinţi, astfel bisericile tradiţionale nu îi consideră doar pe martiri şi pe cei care s-au jertfit mult în viaţă pentru lucrarea sfântă, şi nu pe toţi care chemă Numele Lui Iesus Christos.

Este iarăşi un non-sens că la închiderea sicriului se varsă Paharul Mântuirii cu Sângele lui Christos, pentru care este un semn de întrebare dacă este sfinţit corect cu ocazia înmormântării, ceea ce în biserica noastră corespunde cu rugăciunea de binecuvântare de la Cina Domnului care dă valoare vinului roşu din pahar; non-sens deoarece conform credinţei ortodoxe Sângele lui Christos s-a vărsat pentru acel credincios care a acceptat pe Cel Crucificat ca Domn, iar apoi este un dezastru că toată lumea forţează cu "Dumnezeu să-l ierte" din moment ce doar cei pentru care Sângele lui Christos nu are nici o autoritate din cauza că nu s-au pocăit (nu beneficiază de Judecata Domnului de la prima înviere) vor ajunge la Judecata de Apoi când există posibilitatea să se ţină cont de părerea martorilor, de circumstanţe, sau pentru cei din perioadele de ne-cunoştinţă de consecvenţa fată de principiile care aveau valoare pentru ei.
Dar, dacă va face cineva să păcătuiască pe unul din aceşti micuţi, care cred în Mine, ar fi mai bine pentru el să i se lege de gât o piatră mare de moară şi să fie aruncat în mare. (Marcu 9:42)
Avatar utilizator
OryNider
Membru cu statut special
Membru cu statut special
 
Mesaje: 906
Membru din: Mie Apr 05, 2006 9:45 am
Localitate: Arad, Romania
Anul naşterii: 31 Aug 1976

Re: Texte corupte sau adaugate

Mesajde OryNider » Sâm Noi 22, 2008 8:59 am

A doua este problema genealogiei din Matei. Apostolul Pavel a scris clar ca existau certuri cu privire la genealogia Domnului Isus. Iata de ce, este posibil ca intre timp o mana fanatica, a inserat o genealogie falsa in una din cartile Noului Testament. Este clar ca genealogia din Matei "difera ca de la cer la pamant" de cea prezentata de Luca si ambele nu pot fi adevarate. Plus ca este clar un stil aparte, simandicoso-speculativ, ce difera foarte mult de restul stilului simplu din Matei. In mod interesant, episcopul de Lyon, Irineu, secolul II, scrie, ca in varianta ebraica a Evangheliei dupa Matei lipsea genealogia. Deci e posibil ca ea nici nu a existat candva acolo, ci a fost inserata in timpul luptelor genealogice, despre care scrie si apostolul Pavel.


Este un semn de întrebare dacă Apostolul Matei a finalizat Evanghelia în toate trei limbile înainte sau după certurile despre care scrie Apostolul Pavel. :)

De la Avraam până la David, numele din cele doua genealogii sunt identice. De la David la Iosif, cu excepţia a două nume : Zorobabel şi Salatiel, ele diferă.

Acest lucru se datorează faptului că Apostolul Matei a alcătuit genealogia după listele păstrate la Templu, pe când doctorul Luca care nu avea acces la Templu sau nu mai era posibil în momentul când s-a documentat, s-a condus după liste păstrate de diferite familii ale martorilor oculari.
Dar, dacă va face cineva să păcătuiască pe unul din aceşti micuţi, care cred în Mine, ar fi mai bine pentru el să i se lege de gât o piatră mare de moară şi să fie aruncat în mare. (Marcu 9:42)
Avatar utilizator
OryNider
Membru cu statut special
Membru cu statut special
 
Mesaje: 906
Membru din: Mie Apr 05, 2006 9:45 am
Localitate: Arad, Romania
Anul naşterii: 31 Aug 1976

Re: Texte corupte sau adaugate

Mesajde innoire » Sâm Noi 22, 2008 9:35 pm

Interesante lucruri sunt in Biblie. Si bine e sa stai sa judeci mult la ele. Si sensul multor cuvinte s-a cam schimbat. Sau au fost redate altfel. E o munca foarte interesanta sa verifici redarea corecta.
De exemplu am citit ca evreii aveau doua cuvinte ptr. ceea ce numim noi printr-un singur cuvant "vesnic".
Nu mai retin care cuvinte, poate unul era "olam", dar merita cercetat. Parca era un cuvant care avea sensul de vesnicie ca timp foarte lung si un altul care era perpetu. Si aceste aparente mici deosebiri pot fi de mare insemnatate in anumite chestiuni.
De exemplu cineva imi spunea ca un cuvant oe care noi il traducem "are" din greaca, acolo de fapt este la viitor, ca si cum va avea.
Un alt aspect interesant este pluralul in ebraica. Multe cuvinte sunt la plural, desi au sens de singular: tinerete, batranete, Dumnezeu, etc..
Dumnezeu este iubire.
innoire
Membru Special
Membru Special
 
Mesaje: 503
Membru din: Joi Apr 13, 2006 10:09 pm
Anul naşterii: 11 Noi 1969

Re: Texte corupte sau adaugate

Mesajde innoire » Joi Dec 04, 2008 9:15 pm

In seara aceasta am aflat un lucru interesant de la o cunostinta din Ungaria, care mi-a scris urmatoarele:
"A Vaticanus-féle Mátéból a NA27 függeléke szerint hiányzik a nemzetségtábla eleje mint nagyobb darab. A Wikipédia így ír a kihagyott versekről és a csonkulásokról:
"The extant New Testament of Vaticanus contains the Gospels, Acts, the General Epistles, the Pauline Epistles and the Epistle to the Hebrews (up to Heb 9:14, [...]); thus it lacks 1 and 2 Timothy, Titus, Philemon and Revelation. These missing pages were replaced by a 15th century minuscule supplement (no. 1957). Omitted passages include Matthew 16:2-3, Mark 16:9-20 and Romans 16:24."

El spune ca din codicele (cu unciale) Vaticanus, lipseste o parte din genealogie. Cine poate sa-mi spuna care versete anume?
Multumesc mult
Dumnezeu este iubire.
innoire
Membru Special
Membru Special
 
Mesaje: 503
Membru din: Joi Apr 13, 2006 10:09 pm
Anul naşterii: 11 Noi 1969

Re: Texte corupte sau adaugate

Mesajde innoire » Joi Dec 04, 2008 10:14 pm

http://www.biblefacts.org/church/pdf/Co ... icanus.pdf
Daca cineva se descurca mai repede aici este sursa, rog sa ne ajute
Dumnezeu este iubire.
innoire
Membru Special
Membru Special
 
Mesaje: 503
Membru din: Joi Apr 13, 2006 10:09 pm
Anul naşterii: 11 Noi 1969

Re: Texte corupte sau adaugate

Mesajde OryNider » Vin Dec 05, 2008 10:38 am

Am cerut ajutor pe forumul ortodox şi catolic ca să traducem genealogia, uite ce am scris:

innoire scrie:In seara aceasta am aflat un lucru interesant de la o cunostinta din Ungaria, care mi-a scris urmatoarele:
"A Vaticanus-féle Mátéból a NA27 függeléke szerint hiányzik a nemzetségtábla eleje mint nagyobb darab. A Wikipédia így ír a kihagyott versekről és a csonkulásokról:
"The extant New Testament of Vaticanus contains the Gospels, Acts, the General Epistles, the Pauline Epistles and the Epistle to the Hebrews (up to Heb 9:14, [...]); thus it lacks 1 and 2 Timothy, Titus, Philemon and Revelation. These missing pages were replaced by a 15th century minuscule supplement (no. 1957). Omitted passages include Matthew 16:2-3, Mark 16:9-20 and Romans 16:24."

El spune ca din codicele (cu unciale) Vaticanus, lipseste o parte din genealogie. Cine poate sa-mi spuna care versete anume?
Multumesc mult



Link.



În limba engleză zice că conţine Evangheliile, Faptele, Epistolele s.a. dar lipsesc 1 şi 2 Timotei, Tit, Filimon şi Revelaţia.



Totuş poate a vorbit personal cu cunoştinţa din Ungaria şi referinţa din engleză comenteză altceva.



innoire scrie:http://www.biblefacts.org/church/pdf/Codex%20Vaticanus.pdf
Daca cineva se descurca mai repede aici este sursa, rog sa ne ajute



Eu am început să trasliterez textul, ca să vedem dacă e ok genealogia, dar sunt paralel cu limbajul folosit în Imperiul Roman.



Dacă poate cineva să continue trasliterarea să completăm toată genealogia ...



BIB?? (Cartea) CI (Christos Jeşua) ENECEW (naşterilor /sau cum s-a născut) [...] ABPAAM (Avraaam) E?????C?? (a procreat) ?- (TON = PE) ICAAK (Isaak), ICAAK (Isaak) A E?????C?? (procreat) TON (pe) IAKWB (Jakov), IAKWB (Jakov) A E?????C?? (procreat) TON (pe) IOYAANK (Judaank ?) [...]
Dar, dacă va face cineva să păcătuiască pe unul din aceşti micuţi, care cred în Mine, ar fi mai bine pentru el să i se lege de gât o piatră mare de moară şi să fie aruncat în mare. (Marcu 9:42)
Avatar utilizator
OryNider
Membru cu statut special
Membru cu statut special
 
Mesaje: 906
Membru din: Mie Apr 05, 2006 9:45 am
Localitate: Arad, Romania
Anul naşterii: 31 Aug 1976

Re: Texte corupte sau adaugate

Mesajde innoire » Vin Dec 05, 2008 10:00 pm

Ms
Cred ca cunostinta mea din Ungaria a facut o greseala, pe care a recunoscut-o azi. Spune ca de fapt lipsa genealogiei este in Codex Alexandrinus si nu in cel Vaticanus.
Dumnezeu este iubire.
innoire
Membru Special
Membru Special
 
Mesaje: 503
Membru din: Joi Apr 13, 2006 10:09 pm
Anul naşterii: 11 Noi 1969

Re: Texte corupte sau adaugate

Mesajde OryNider » Vin Dec 05, 2008 10:11 pm

Na, oricum era scrisă în limba imperiului roman şi era greu să traduc mai departe. :|
Dar, dacă va face cineva să păcătuiască pe unul din aceşti micuţi, care cred în Mine, ar fi mai bine pentru el să i se lege de gât o piatră mare de moară şi să fie aruncat în mare. (Marcu 9:42)
Avatar utilizator
OryNider
Membru cu statut special
Membru cu statut special
 
Mesaje: 906
Membru din: Mie Apr 05, 2006 9:45 am
Localitate: Arad, Romania
Anul naşterii: 31 Aug 1976


Înapoi la BIBLIA

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori

cron