bancuri, glume, imagini, video, fun, bancuri online, bancuri tari, imagini haioase, videoclipuri haioase, distractie online Pe HaiSaRadem.ro vei gasi bancuri, glume, imagini, video, fun, bancuri online, bancuri tari, imagini haioase, videoclipuri haioase, distractie online. Nu ne crede pe cuvant, intra pe HaiSaRadem.ro ca sa te convingi.

Trei Săptămâni de Post

Dialogul între evreii mesianici şi geltilii creştini.

Trei Săptămâni de Post

Mesajde OryNider » Mar Iun 25, 2013 1:14 am

În această săptămână după Cincizecime (Shavuot), şi după ce copii lui Israel nu l-au aşteptat pe Moise ci au creat viţelul de aur, aşa cum scrie în Exodul capitolul 32 (Porţia: Ki Tisa), Moise sparge tablele de piatră gravate de Dumnezeu cu Cele Zece Porunci. Moise şi Dumnezeu apoi dialoghează pe perioada verii care se termină cu cele 40 de zile de post ale lui Moise şi “Darea a doua a Legii” aşa cum scrie şi în cartea Deuteronom (Porţia: Eikev) când Moise la văzut pe Dumnezeu de departe şi îşi acoperea faţa pentru a nu poticnii pe copii lui Israel din cauza slavei ori strălucirii (kavod) care dispărea de pe faţa lui;
Aceste evenimente au dus la instruirea poporului şi construirea Tabernacolului şi a scrierii instrucţiunilor cum şi unde să construiască un Templu când vor intra pe pământul promis părinţilor Avraam, Isaac şi Iacov.

Acest Templu a fost construit de al III-lea Împărat a l întregului Israel, de Solomon, fiul lui David şi a fost distrus în vremea profetului Ieremia.

Luni 24 Iulie 2013 după asfinţit începe o perioadă de doliu şi post de trei săptămâni, din ajunul zilei Ţom Tâmuz (Marţi 17 a lunii Tâmuz 5773) – Ieremia 52:5-9 – până în 16 Iulie 2013 – 2 Împăraţi 25:8 / Ieremia 52:12 adică până în Tişa bîAV (Marţi 9 a lunii AV).

Având în vedere căldura acestei perioade din an şi destinderile care se fac în perioada verii trebuie să ne punem întrebarea:

Cum se împacă Templul lui Dumnezeu cu belii?

Căci noi suntem Templul Dumnezeului celui Viu,

cum a zis Dumnezeu:

„Voi umbla printre voi, voi fi Dumnezeul vostru şi voi poporul Meu.” (Levitic 26:12, Ieremia 32:38, Osea 2:23; Ezechiel 37:26-28; 2Samuel 7:12-16) -2Corinteni 6:16.

Fiţi binecuvântaţi!
Dar, dacă va face cineva să păcătuiască pe unul din aceşti micuţi, care cred în Mine, ar fi mai bine pentru el să i se lege de gât o piatră mare de moară şi să fie aruncat în mare. (Marcu 9:42)
Avatar utilizator
OryNider
Membru cu statut special
Membru cu statut special
 
Mesaje: 906
Membru din: Mie Apr 05, 2006 9:45 am
Localitate: Arad, Romania
Anul naşterii: 31 Aug 1976

Înapoi la Mişcarea de Restaurare Mesianică.

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron