BluePink BluePink
XHost
Gazduire site-uri web nelimitata ca spatiu si trafic lunar la doar 15 eur / an. Inregistrare domenii .ro .com .net .org .info .biz .com.ro .org.ro la preturi preferentiale. Pentru oferta detaliata accesati site-ul BluePink

Mişcarea de Restaurare a Celor Doisprezece Triburi

Dialogul între evreii mesianici şi geltilii creştini.

Mişcarea de Restaurare a Celor Doisprezece Triburi

Mesajde Admin » Mar Feb 20, 2024 4:53 am

Chemarea Rămășiței lui Israel. Obiectivele Cultul Iudaic-Mesianic
12.1. Să coordoneze și să acorde asistentă religioasă descendenților evreilor iudaici-mesianici a căror familii s-au dezintegrat după Cel de-al II-lea Război Mondial fiind fiind împărţiţi între diferite culte cât şi care au rămas fideli mişcării religioase şi menționați în capitolul 2 din cartea profeției Apocalipsa, şi identificați cu simbolul religios “Cheia lui David”. Să organizeze credincioşii mesianici în mici asociații de cartier sau de sat care ne permite să ținem “pași de sabat” până la o “hală congregațională” făcută ca o “sală polivalentă” dar cu bănci ca în sălile din campus atât în diasporă dar şi după repatriere în anumit oraş din Israel.
12.2. Să coordoneze şi să acorde asistentă juridică asociațiilor de evrei mesianici care au un număr minim de 20 membri, și care sunt membri şi în cult, și care să se asocieze între entități la nivel de județ şi să aleagă câte un prim-vicepreședinte în primele 11 districte formate din municipalități unde numeric credincioșii mesianici suntem mai mulţi, ca să formeze o alianță mesianică sau o uniune, o organizație, ca parte integrantă din cultul care este independent față de stat conform legii.
Să funcţionăm ca agenție de emigrări pentru membri mișcării din Estul Europei care sunt identificați ca descendenți din cele doisprezece triburi ale lui Israel.
12.3. Să coordoneze și să acorde asistentă religioasă şi juridică persoanelor anihilate din copii instituționalizați care nu cunosc dacă au origine evreiească şi nu mai pot citi Noul Testament sau persoanelor iudaizate prin asociere familiară cu persoane din Iudaismul Rabinic Timpuriu, numite în România „persoane de religie mozaică”, care ar putea fi marginalizate într-un anumit cult religos dar sunt compatibile cu orice formă de iudaism târziu, şi persoanelor asociate cu evrei descendenţi din Novy Israel care nu au observat că au altă etnie, ca se organizează într-un cult congruent în care atât evrei dar mai ales neiudei şi chiar neisraeliţi care să aibă drepturi egale şi să poată avea poziție de conducere.
Au simbolul religios menționat în capitolul 2 din cartea profeției Apocalipsa şi sunt identificați cu un “sfeșnic cu șase candele” şi mișcarea religioasă este numită „Mișcarea Iudaică Nazarineană”. Acest cultul este numit “Cultul Iudaic Nazarinean” care se poată organiza independent față de stat pe teritoriul României. Ei iterează propria versiune a statului organizatoric dacă îmlinesc numărul minim de membri neevrei aderenţi de 0,1% din populaţia ţării să fie independenţi faţă de mișcarea noastră etnică-religioasă şi faţă de stat.

12.4. Să răspundem chemării lui Ieşua Mesia scrisă de Matei:
‏ܫܩܘܿܠܘ ܢܼܝܪܝ ܥܠܸܝܟ݁ܘܿܢ ܘܼܝܠܸܦܘ ܡܹܢܝ ܕ݂݁ܢܼܝܚ ܐܹܢܵܐ ܘܡܸܟܼ݁ܝܟ ܐܹܢܵܐ ܒ݂݁ܠܹܒ݂݁ܝ ܘܡܹܫܟ݁ܚܼܝܢ ܐܸܢܬ݁ܘܿܢ ܢܝܵܚܵܐ ܠܢܸܦܫܵܬܟܘܿܢ ܀
Şâquōlu nīir·i alēi·cuōn uī·ilēfu męn·i đî·nīiĥ eęnāe uî·mē·cīikâ eęnāe ɓî·lęɓ·i uî·mę·şâcâĥyin eēnâṭuōn nâiāĥāe lî·nēfşāt·cuōn. |
Echipare-i jugu-Mi asupra voastră şi învățați-i dintru-Mi de blând eu şi smerit eu în inima-Mi şi găsiți voi odihnă sufletelor voastre. (Matitiah sau Matei 11:29)
Și să răspundem la chemarea Rabinului Șaul scrisă către Sinagoga din Corint din 2 Corinteni 6:14-6:18:
“Și nu veți fi Pruncire Nelegiuire celor deloc necredincioși, știți căci șut-ratat tot dreptății cu fărădelege? Sau ce părtășie tot lumânărării cu întuneric? Sau știți păciuire tot lui Mesia cu Satana? Sau știți ce parte tot lui de credincios cu deloc credincios? Știți dar înțelegere tot lui Templu-I de Dumnezeu cu de spirit? (1 Samuel 5:2-5:7) Voi dar Templu-I voi de Dumnezeu Viu, precum de spune: «De vorbesc în ei, şi voi umbla în ei, şi voi fi Dumnezeu lor, şi ei vor fi Mie-Mi popor." (Şemot sau Exod 29:45; Ueieqâra sau Leviticul 26:11; Ezechiel 37:26; Zaharia 2:10)
Pentru acesta: «SCOATE-I DIN MIJLOC LOR ŞI TOT ÎMPĂRŢIRE-I DIN VOI!» (Ieremia 51:45; 51:6; Apocalipsa 18:4), spune DOMN IAH, «ŞI NECURĂŢIEI NU VĂ APROPIAŢI ŞI EU VĂ VOI PRIMI PE VOI; ŞI VOI FI VOUĂ TATĂLUI, ŞI VOI VEŢI FI MIE-MI FIILOR ŞI FIICELOR» (Isaia 52:11; Ieremia 31:1), spune DOMN IAH A-tot-Țiitor.” (2 Corinteni 6:14-6:18 – Peşitta Arameică)
::amen::
Dacă sunteți de acord cu Crezul Cultului Iudaic Mesianic puteți solicita Statutul Organizatoric al Cultului Iudaic Mesianic și puteți completa o „Cerere de Aderență” sau de „Cerere de Transfer” prin care puteți adera la cult. Căutați date de contact după secțiunea „Bibliografie” sau pe plicul în care a fost trimis prin poștă.
Admin
Avatar utilizator
Admin
 
Mesaje: 6
Membru din: Mie Apr 05, 2006 9:45 am
Localitate: Romania

Înapoi la Mişcarea de Restaurare Mesianică.

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron