BluePink BluePink
XHost
Servere virtuale de la 20 eur / luna. Servere dedicate de la 100 eur / luna - servicii de administrare si monitorizare incluse. Colocare servere si echipamente de la 75 eur / luna. Pentru detalii accesati site-ul BluePink.

In care <zi de creatie> au fost create insectele?

Romanian Only. Discuţii libere...

Moderator: Admin

In care <zi de creatie> au fost create insectele?

Mesajde Q » Mar Mai 20, 2008 11:26 am

In care <zi> au fost create insectele?
Am discutat aceasta problema si cu altii si nu am ajuns la niciun acord.
Astept si parerea voastra.
Q
 
Mesaje: 4
Membru din: Lun Mai 19, 2008 3:36 pm

Mesajde nicu » Sâm Iun 14, 2008 8:06 pm

Biblia nu specifica nimic in legatura cu insectele. Si cu atat mai putin in legatura cu bacteriile, algele, planctonul, etc. Nu vad de ce multe dintre speciile microbiotice sa nu fi aparut concomitent sau aproape concomitent cu plantele... deci la sfarsitul zilei a treia si in ziua a patra... Apropo de simbioza si entomofilie....
nicu
Membru Nou
Membru Nou
 
Mesaje: 18
Membru din: Vin Sep 07, 2007 9:25 pm

Mesajde Q » Vin Iun 20, 2008 1:56 am

Bine spus, nicu... :)
Q
 
Mesaje: 4
Membru din: Lun Mai 19, 2008 3:36 pm

...

Mesajde innoire » Dum Iun 22, 2008 2:25 am

Daca tot suntem la capitolul creatiei, va postez niste linkuri. Sunt in engleza, dar am gasit si tradus in maghiara, pacat ca nu o sa le inteleaga unii care nu inteleg aceste limbi.
Este vb despre Creationism versus Evolutie. Mie mi-a placut foarte mult, desi nu sunt de acord cu unele pareri religioase ale prezentatorului, ca de exemplu ca Isus ar fi Creatorul incarnat. Ca Creatorul, Yahweh a creat totul prin fiul sau, acel unic fiu numit simbolic "Cuvantul", care a devenit Isus Christos, nici nu se pune problema, la mine. Dar, ca fiecare ce crede, este treaba fiecaruia, fiecare va raspunde pentru binele sau raul pe care l-a facut, spus sau crezut, noi avem datoria - cum ne recomanda dealtfel apostolul Pavel - sa cercetam toate lucrurile si sa luam doar ce este bun. Eu am cercetat aceste linkuri si am luat ce este bun, sper ca si voi veti face la fel. Eventual daca mai stiti si alte linkuri cu acest subiect, va rog sa ni le postati












http://www.drdino.com
innoire
Membru Special
Membru Special
 
Mesaje: 503
Membru din: Joi Apr 13, 2006 10:09 pm
Anul naşterii: 11 Noi 1969

...

Mesajde innoire » Dum Iul 13, 2008 2:04 pm

Postey un link aici, pe undeva tine tot de creatie :)))

innoire
Membru Special
Membru Special
 
Mesaje: 503
Membru din: Joi Apr 13, 2006 10:09 pm
Anul naşterii: 11 Noi 1969

...

Mesajde innoire » Dum Iul 13, 2008 2:25 pm


De cand cu rascoala marelui heruvim Lucifer, care a devenit adversarul si defaimatorul Creatorului toate s-au dat peste cap. De atunci toate se tin prin lupta si iubire. Cine iubeste lupta si cine lupta iubeste. Sa ne luptam lupta cea buna si sa iubim armele adevarului.
innoire
Membru Special
Membru Special
 
Mesaje: 503
Membru din: Joi Apr 13, 2006 10:09 pm
Anul naşterii: 11 Noi 1969

Re: In care <zi de creatie> au fost create insectele?

Mesajde innoire » Vin Oct 10, 2008 11:40 pm


Source
Ce parere aveti de dovezile aduse in acest film?
Dumnezeu este iubire.
innoire
Membru Special
Membru Special
 
Mesaje: 503
Membru din: Joi Apr 13, 2006 10:09 pm
Anul naşterii: 11 Noi 1969

Re: In care <zi de creatie> au fost create insectele?

Mesajde OryNider » Sâm Oct 11, 2008 10:30 am

Sunt descoperi extraordinare, se pare că oamenii de ştiinţă au folosit o constantă cu care au înmulţit toate calculele la datări, asemănătoare cu contanta din viteza luminii, şi în momentul când a fost înlocuită cu o variabilă care varinză în funcţie de datele problemei rezultă că toate zăcămintele nu sunt mai recente de 6 mii de ani corespunzând cu timpul Potopului Biblic.
Dar, dacă va face cineva să păcătuiască pe unul din aceşti micuţi, care cred în Mine, ar fi mai bine pentru el să i se lege de gât o piatră mare de moară şi să fie aruncat în mare. (Marcu 9:42)
Avatar utilizator
OryNider
Membru cu statut special
Membru cu statut special
 
Mesaje: 906
Membru din: Mie Apr 05, 2006 9:45 am
Localitate: Arad, Romania
Anul naşterii: 31 Aug 1976

Re: In care <zi de creatie> au fost create insectele?

Mesajde innoire » Sâm Oct 11, 2008 6:27 pm

Da.
Ce alte dovezi mai aduc savantii creationisti?
De exemplu am citit despre dovada cu praful stelar.
Poti gasi ceva in romaneste, un doc sau link?
Ms
Dumnezeu este iubire.
innoire
Membru Special
Membru Special
 
Mesaje: 503
Membru din: Joi Apr 13, 2006 10:09 pm
Anul naşterii: 11 Noi 1969

Re: In care <zi de creatie> au fost create insectele?

Mesajde OryNider » Dum Oct 12, 2008 6:21 am

Savanţii numesc praf stelar suflarea lui Dumnezeu care formează mulţimea stelelor din Galaxii.
Dar, dacă va face cineva să păcătuiască pe unul din aceşti micuţi, care cred în Mine, ar fi mai bine pentru el să i se lege de gât o piatră mare de moară şi să fie aruncat în mare. (Marcu 9:42)
Avatar utilizator
OryNider
Membru cu statut special
Membru cu statut special
 
Mesaje: 906
Membru din: Mie Apr 05, 2006 9:45 am
Localitate: Arad, Romania
Anul naşterii: 31 Aug 1976

Re: In care <zi de creatie> au fost create insectele?

Mesajde OryNider » Dum Aug 03, 2014 9:02 pm

Geneza 1:24 Şi Dumnezeu a zis: „Să dea pământul fiinţe vii după felul lor, vite şi târâtoare (mişumătoare, săritoare, ş.a.) şi animale ale pământului, după felul lor“. Şi aşa a fost.
Geneza 1:25 Şi Dumnezeu a făcut animalele pământului, după felul lor, şi vitele, după felul lor, şi fiecare târâtoare (mişumătoare, săritoare, ş.a.) a pământului, după felul său. Şi Dumnezeu a văzut că lucrul acesta era bun.
Geneza 1:26 Şi Dumnezeu a zis: „Să facem om [Sau „oameni“, „omenire“; Ebr. „adam“, adică „de pământ“] după chipul Nostru, după asemănarea Noastră; şi ei să stăpânească peste peştii mării şi peste păsările cerurilor şi peste vite şi peste tot pământul şi peste orice târâtoare care se târăşte pe pământ“.
Geneza 1:27 Şi Dumnezeu l-a creat pe om [Omul, rasa umană] după chipul Său; l-a creat după chipul lui Dumnezeu; parte bărbătească şi parte femeiască i-a creat.
Geneza 1:28 Şi Dumnezeu i-a binecuvântat şi Dumnezeu le-a zis: „Fiţi roditori şi înmulţiţi-vă şi umpleţi pământul şi supuneţi-l; şi stăpâniţi peste peştii mării şi peste păsările cerurilor şi peste orice vietate care se mişcă pe pământ“.
Geneza 1:29 Şi Dumnezeu a zis: „Iată, v-am dat orice iarbă care face sămânţă, care este pe suprafaţa întregului pământ, şi orice pom în care este rod cu sămânţă în el [Lit. „rodul unui pom care face sămânţă“]: să vă fie ca hrană.
Geneza 1:30 Şi oricărui animal al pământului şi oricărei păsări a cerurilor şi oricărei târâtoare care se târăşte pe pământ, în care este un suflet viu, (i-am dat) ca hrană orice iarbă verde“. Şi aşa a fost.
Geneza 1:31 Şi Dumnezeu a văzut tot ce făcuse; şi, iată, era foarte bine. Şi a fost seară şi a fost dimineaţă: ziua a şasea
Dar, dacă va face cineva să păcătuiască pe unul din aceşti micuţi, care cred în Mine, ar fi mai bine pentru el să i se lege de gât o piatră mare de moară şi să fie aruncat în mare. (Marcu 9:42)
Avatar utilizator
OryNider
Membru cu statut special
Membru cu statut special
 
Mesaje: 906
Membru din: Mie Apr 05, 2006 9:45 am
Localitate: Arad, Romania
Anul naşterii: 31 Aug 1976


Înapoi la Discuţii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 31 vizitatori

cron